Alen Floričić

12.04.2013. u MSUI/MACI, / 20 sati  / samostalna izložba ALENA FLORIČIĆA

Izložbu čini video ambijent rađen posebno za prostor MSUI/MACI koji problematizira odnos svakodnevnog realiteta i umjetnosti, odnosno stvarnosti i njene metafizičke projekcije.

Alen Floričić renomirani je video umjetnik koji je već niz godina jedan od najznačajnijih protagonista nove umjetničke prakse u Istri i Hrvatskoj, a svojim specifičnim video izričajem stekao je značajnu afirmaciju i izvan granica svoje domovine.
Floričić je u svom umjetničkom opusu pokazivao iznimnu naklonost redukcionizmu te se lišen deskriptivnih elemenata bavio samom biti umjetničkog djela, na tragu teze o umjetnosti kao egzistencijalnoj, a ne estetskoj kategoriji.
Postupak multiplikacije karakterističan je za Floričićev umjetnički izraz kao što su za njega bitna i autorova autorefleksivna polazišta. Te karakteristike zamjetne su i u njegovom novom video ambijentu kojeg karakterizira i autoreferencijalan umjetnički postupak gdje autor kroz svoj lik postavlja problemsku suštinu radnje, polemizira sam sa sobom ali i okolinom kojoj pripada. Koliko umjetnost želi ili ne želi biti prisutna u današnjim društvenim i kulturološkim realitetima, da li se ona treba njima prilagoditi i s njima polemizirati ili iznad njih izdići.
Kustos izložbe i autor predgovora je muzejski savjetnik MSUI/MACI, Mladen Lučić.
Izlagao je na 32 samostalne i 123 skupne izložbe, te održao 24 samostalne video prezentacije u zemlji i inozemstvu, a na 51. Biennalu suvremene umjetnosti u Veneciji 2005. godine bio je jednim od predstavnika Hrvatske.
Dobitnik je više nagrada i priznanja.
Član je HDLU Istre i profesor na Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Puli.
Živi i radi u Rapcu i Puli.

ALEN FLORIČIĆ rođen je 1968. godine u Puli. Diplomirao je likovne umjetnosti na Pedagoškom fakultetu u Rijeci (smjer kiparstvo kod prof. Žarka Violića), 1993. godine, a potom i poslijediplomski magistarski studij Videa i novih medija na Akademiji za likovne umjetnosti i oblikovanje u Ljubljani kod prof. Sreče Dragana. Od 2008. do 2013. radio je kao vanjski suradnik na kolegiju Novi mediji na Akademiji primjenjenih umjetnosti u Rijeci.

Program

Tu smo 3

Međunarodna izložba vizualnih umjetnosti, Pula, 11.09. – 23.09.2012.
Otvorenje: 11.09.2012. u 19,00 sati, Forum, Pula

 

PROGRAM

Utorak,11.09.

 

19,00 Trg Forum

Radovi postavljeni na Forumu

Đanino Božić, Labinci; Siniša Majkus, Matulji; Kažimir Hraste, Split;

Šikuti Machine, Svetvinčenat (Školska knjiga, Forum 6)

Otvaranje ispred Gradske palače: Ivan Jakovčić, Boris Miletić, Gorka Ostojić Cvajner i Mladen Lučić.

Petar Brajnović, Rovinjsko selo

 

19,30 Forum 2, Galerija Cvajner

Domjenak i izložba

Marcelo Brajnović, Rovinjsko selo

Josip Diminić, Labin

Eugen Kokot, Labin / Zagreb

Bruno Mascareli, Rovinj / Pariz

Gualtiero Mocenni, Pula / Milano

Ivan Obrovac, Smoljanci / Pula

Karlo Paliska, Pula

 

20,00 Forum, Augustov hram

Mirko Zrinšćak, Vela Učka

 

20,15 Forum, Augustov hram (začelni i bočni zid)

Vlasta Žanić, Zagreb

 

20,30 Kapitolinski trg 1, Galerija Makina

Syd Shelton, London (Velika Britanija)

 

21,15 Kandlerova 5, fasada

Boris Bućan, Zagreb

 

21,30 Riva 8, dvorište Admiraliteta

Branka Cvjetičanin, Zagreb

 

22,00 Sv. Ivana 1, MSUI/MACI, II kat

Eros Čakić, Pula

Damir Čargonja Čarli, Rijeka

Ivan Dujmušić, Zagreb 

Jasmina Krajačić, Zagreb

Igor Ruf, Zagreb

Vjekoslava Sošić, Rovinj

Gildo Bavčević, Split

koncert i party 

 

Srijeda, 12.09.

 

11,00 Ulica Sergijevaca 36, Shoe-be-do

Marina Orlić, Pula

 

11,15 Giardini 1, Izlog negdašnjeg Red Carpeta

Paulina Jazvić, Zagreb

Ante Rašić, Zagreb

Leo Vukelić, Zagreb

 

11,30 Trg Portarata / Giardini

Nikolina Ivezić, Zagreb

Robert Pauletta, Pula

12,15 Giardini

Tomislav Brajnović, Rovinjsko selo

 

12,45 Istarska 4, Nekadašnja autobusna stanica

Vesna Pokas, Zagreb

 

13.00 Istarska 30, MMC Luka 

Izložba Dimenzije humora

Autorska koncepcija: Blaženka Perica, Zagreb

 

  1. Željko Badurina, Zagreb
  2. Dino Bičanić, Split
  3. Dražen Budimir, Osijek
  4. Nemanja Cvijanović, Rijeka
  5. Igor Eškinja, Rijeka
  6. Ivan Fijolić, Zagreb
  7. Alen Floričić, Labin
  8. Vladimir Frelih, Osijek
  9. Sonja Gašperov, Split 
  10. Luka Hrgović / Anton Svetić, Zagre
  11. Danijel Kovač, Zagreb
  12. Ines Krasić, Zagreb
  13. Denis Krašković, Zagreb
  14. Siniša Labrović, Split
  15. Tihomir Matijević, Osijek
  16. Vedran Perkov, Split
  17. Viktor Popović, Split
  18. Dragana Sapanjoš, Novigrad / Milano
  19. Goran Škofić, Poreč
  20. Josip Špika, Split
  21. Stipan Tadić, Zagreb
  22. Ivan Tudek, Zagreb


17,00 Carrarina 1, Zajednica Talijana Pula – Communità degli Italiani Pola

Predavanje: Kathy Rae Huffman, New York (SAD)

 

19,00 Kandlerova 8, Gradska galerija Antun Motika

Izložba

  1. Hassan Abdelghani, Pula
  2. Đani Celija, Pula
  3. Ivan Posavec, Zagreb
  4. Slaven Radolović, Pula
  5. Mio Vesović, Zagreb
  6. Igor Zirojević, Pula
  7. Tilen Žbona, Kopar (Slovenija)

 

20,00 ispred Arene

Boris Greiner, Zagreb

 

20.30 Sv. Ivana 1, MSUI/MACI, I kat

Izložba

  1. Milijana Babić, Rijeka
  2. Gildo Bavčević, Split
  3. Lim Hooi Beng, Kuala Lumpur (Malezija)
  4. Tea Bičić, Labin
  5. Iva Matija Bitanga, Zagreb
  6. Miran Blažek, Osijek
  7. Natalija Borčić, Zagreb
  8. Tomislav Brajnović, Rovinjsko Selo
  9. Darwin Butković, Varaždin
  10.  Marijan Crtalić, Zagreb
  11.  Eros Čakić, Pula
  12.  Damir Čargonja Čarli, Rijeka
  13.  Matija Debeljuh, Vodnjan
  14.  Vlasta Delimar, Zagreb
  15.  Ivan Dujmušić, Zagreb 
  16.  Iva Gašparić Žiković, Pula
  17.  Mirjana Grahovac Vojinović, Pula
  18.  Burhan Hadžialjević, Marušići
  19.  Ce Jian, Peking (Kina)
  20.  Dean Jokanović Toumin, Zagreb
  21.  Fulvio Juričić, Pula 
  22.  Jadranka Kalenić, Zagreb / Rovinj
  23.  Branko Kolarić, Rovinj
  24.  Alem Korkut, Zagreb
  25.  Vitold Košir, Zagreb
  26.  Ivan Kožarić, Zagreb
  27.  Jasmina Krajačić, Zagreb
  28.  Davor Krelja, Pula / Zagreb
  29.  Gani Llalloshi, Piran (Slovenija)      
  30.  Ivica Malčić, Zagreb
  31.  Cveto Maršić, Piran (Slovenija)
  32.  Ivan Marušić Klif, Zagreb
  33.  Dragan Matić, Novi Sad (Srbija)
  34.  Dragan Živančević, Novi Sad (Srbija)
  35.  Bane Milenković, Zagreb
  36.  Marijan Molnar, Zagreb
  37.  Stevan Novaković, Beograd (Srbija)
  38.  Predrag Pavić, Zagreb
  39.  Ana Petrović, Osijek
  40.  Vesna Pokas, Zagreb
  41.  Rajko Radovanović, Zagreb / New Orleans (SAD)
  42.  Davor Rapajić, Rovinj
  43.  Nikola Ražov, Rovinj
  44.  Igor Rončević, Zagreb
  45.  Oto Rimele, Maribor (Slovenija)
  46.  Davor Sanvincenti, Poreč
  47.  Sven Stilinović, Zagreb
  48.  Andraž Šalamun, Koper (Slovenija)
  49.  Boris Šitum, Split
  50.  Tanja Škrgatić, Zagreb
  51.  Josipa Štefanec, Zagreb
  52.  Bojan Šumonja, Pula
  53.  Noel Šuran, Lindar
  54.  Bernard Teklić, Rovinj
  55.  Predrag Todorović, Rijeka / Zagreb
  56.  Zlatan Vehabović, Zagreb
  57.  Matko Vekić, Zagreb
  58.  Dean Verzel, Kopar (Slovenija)
  59.  Mirjana Vodopija, Zagreb
  60.  Marko Vojnić Gin, Pula / Zagreb
  61.  Iva Vraneković, Samobor (In memoriam)
  62.  Ivana Vratarić, Zagreb
  63.  Ivana Vulić, Zagreb
  64.  Ana Zubak, Zagreb
  65.  Jakov Žaper, Zadar

 

21,30 Sv. Ivana 1, MSUI/MACI, II kat

Predrag Pavić, Zagreb (Studio MSUI/MACI)

 

22,00 Sv. Ivana 1, MSUI/MACI, II kat

Damir Čargonja Čarli, Rijeka

 

Četvrtak, 13.09.

 

11,00 Carrarina 1, Zajednica Talijana Pula – Communità degli Italiani Pola

Predstavljanje Galerija Greta

 

13,00 Carrarina 7, Matica hrvatskih iseljenika

Galerija Greta

1. Marko Ercegović, Dubrovnik / Zagreb 

2. Sandro Đukić, Zagreb

3. Sven Klobučar, Zagreb

4. Maja Marković, Zagreb

5. Marijana Miloš, Rijeka

6. Natalija Škalić, Zagreb,

7. Marko Tadić, Zagreb  

8. Slaven Tolj, Dubrovnik

 

17,00 Giardini 1, Kino Valli

  1. Ivan Faktor: Le samouraï, 22 min
  2. Željko Kipke: Nadzorna kamera, 31 min 07 sek
  3. Romana Rožić: Kakav divan dan, 12 min
  4. Sanja i Vedran Šamanović: Prolaz za van, 10 min 10 sek
  5. Ana Hušman: Nogomet (Football), 15 min

ukupno trajanje: 1 sat 30 min i 47 sek

 

19.00 Carrarina 1, Zajednica Talijana Pula – Communità degli Italiani Pola

Izložba talijanskih umjetnika

  1. Giulio Cardona, Allassio
  2. Max Gasparini, Bergamo
  3. Elvio Maccheroni, Spello
  4. Ciro Palombo, Torino
  5. Simona Fedele, Udine

 

20.30 Sv. Ivana 1, MSUI/MACI, II kat

Branko Lepen, Zagreb

Ivona Verbanac, Labin

 

22,00, Sv. Ivana 1, MSUI/MACI, II kat

Jusuf Hadžifejzović, Dženan  Hadžihasanović i Emir Mutavelić, Sarajevo (BIH)

 

Petak, 14.09.

 

11,00 Carrarina 1, Zajednica Talijana Pula – Communità degli Italiani Pola

Predstavljanje projekta Iste kiše isti vjetar

 

12,30 Veruda 36, Stara plinara

Marina Banić, Vela Učka

 

13,30 Kandlerova, park pred Katedralom

Refik Sajili Fiko, Poreč

 

17,00 Giardini 1, Kino Valli

  1. Ivan Faktor: Pustara, 26 min
  2. Mejra Mujičić, Nika Radić i Marina Viculin: Nije bilo vitra, 31 min
  3. Zdravko Mustać: Boje paukova, 22 min
  4.  Milan Trenc: Samoća, 8 min
  5. Nadija Mustapić: Poslijepodne bez gravitacije,15 min 30 sek

ukupno trajanje: 1 sat 42 min

19,00 Giardini 12, nekadašnje Kino Beograd

Silvo Šarić, Vodnjan

 

20,00 Rokov uspon

Eugen Borkovsky, Grožnjan

 

20,30 Riva / Sv. Ivana 1, (gradilište)

Toni Meštrović, Kaštela / Rijeka

 

21,00 Sv. Ivana 1, MSUI / II kat

Noel Šuran, Lindar

21,15 Darwin Butković, Varaždin

 

Subota, 15.09.

 

11,00 Carrarina 1, Zajednica Talijana Pula – Communità degli Italiani Pola

Predstavljanje festivala Supertoon 2012

 

12,30 Zerostrasse

Roberta Weissman Nagy, Pula

 

13,00 Hermana Dalmatina 5 (kod Danteovog trga)

Elvio Maccheroni, Spello (Italija)

 

17,00 Giardini 1, Kino Valli

Filmski program: Supertoon 2012

 

  1. Denis Bouyer, Yann De Preval, Vincent E Sousa i Laurent Monneron: Meet Buck, 4 min 24 sek, Francuska
  2. Ercan Bozdogan i Mikkel Aabenhus Sorensen: Captain Awesome, 8 min 11 sek, Danska
  3. Danielle Jacobs i Marius Joubert: Mr. Cat and the Jackal: Bad man he comin', 4 min 27 sek, Južna Afrika
  4. Sean Pecknold: Fleet foxes: The shrine/an argument, 8 min 23 sek, SAD
  5. Sjaak Rood: Coffee, 5 min 40 sek, Nizozemska
  6. Jean - Claude Rozec: Specky Four Eyes, 9 min, Francuska

 

Dodatak:

  1. Simon Bogojević Narath: Cvijet bitke, 19 min

ukupno trajanje: 59 min 05 sek

 

 

18,15 Kandlerova (ispred katedrale)

Vlado Martek, Zagreb

 

19,15 Đakonov uspon

Ivana Jelavić, Dubrovnik / Zagreb

 

20.00 De Villeov uspon 8, Sveta srca

Dorina Vlakančić, Pula - instalacija

 

21,00 Sv. Ivana 1, MSUI / II kat

Ivan Marušić Klif, Zagreb

 

21,30 Sv. Ivana 1, MSUI / II kat

Dodjela nagrada i završni party


Petak, 21.09.

20,00 Gajeva 3, CGU Karlo Rojc

Prezentacija radionice Krojcberg